Wiele się słyszy o meblach, których styl nawiązuje do czasów Ludwika XVI. Czy jednak jesteśmy w stanie je rozpoznać? I czy produkując je w naszych czasach koniecznie trzeba tworzyć dokładne repliki tych zabytkowych? Zastanówmy się, jak powinny wyglądać krzesła w stylu Ludwika XVI.
Pisząc o krzesłach w stylu Ludwika XVI mamy oczywiście cały czas na myśli jedynie meble stylizowane na antyki. Bardzo trudno bowiem dziś dostać autentyczne meble z epoki Ludwika XVI, władcy, który rządził Francją i Nawarrą w XVIII w. Zresztą nawet jeśli uda nam się znaleźć na którejś aukcji taki mebel, nie będzie to z pewnością tani zakup.
Przykładem klasycznego modelu krzesła ludwikowskiego będzie to pokazane na pierwszej fotografii. Zwróćmy najpierw uwagę na dość charakterystyczne dla tego typu krzeseł oparcie przypominające swoim kształtem medalion. Szerokie, wyściełane siedzisko jest również cechą foteli w stylu ludwikowskim. Na tapicerce autentycznych krzeseł z okresu panowania Ludwika XVI oraz tych stylizowanych na nie najczęściej znajduje się ornament czerpiący z motywów antycznych. Często są to desenie kwiatowe. Bardziej uwspółcześnione krzesła nie muszą go posiadać. Gładka, jednokolorowa tapicerka spodoba się z pewnością osobą ceniącym klasykę, ale jednocześnie nielubiącym zbyt dosłownego odwzorowywania jej. Do takiego rodzaju krzeseł należy to, które można zobaczyć na drugim zdjęciu.